"pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić, zanim jeszcze odszukasz swoje biurko w nowej firmie, jest odnalezienie osoby, która będzie Twoim nauczycielem i adwokatem"
Lee Laccoca
znany manager przemysłu amerykańskiego
prezes Forda i Chryslera
Co to jest mentoring?
Mentoring w organizacji to sformalizowana relacja dwóch osób, oparta na regularnych partnerskich spotkaniach, której celem jest odkrywanie i rozwój potencjału podopiecznego (mentee), doradztwo w zakresie omawianych problemów oraz nawet bycie jego adwokatem w sytuacjach kryzysowych. W zależności od sytuacji i potrzeb organizacji mentoring może tez obejmować ewaluacje i kształtowanie ścieżki rozwoju, programowanie sukcesu mentee w organizacji.
Program mentorski w firmie jest istotnym elementem efektywnego zarządzania talentami w organizacji i transferem wiedzy oraz poziomem zaangażowania i motywacji różnych grup pracowników firmy. Wykorzystuje on z jednej strony wiedzę, kompetencje i doświadczenia starszych pracowników oraz zaangażowanie i zapał do pracy pracowników młodszych.
Etapy wdrażania programu mentorskiego w organizacji, które dla Państwa realizujemy w całości lub w nich towarzyszymy i doradzamy.
Każdy program mentoringu to proces długofalowy, zakłada się, ze minimalny czas trwania to około 6 miesięcy aż do roku czasu trwania procesu.
Nasze wsparcie i doradztwo jest intensywne w fazie przygotowań i wprowadzenia, a w trakcie trwania procesu już raczej towarzyszymy procesowi i monitorujemy go. Etap ewaluacji też realizujemy albo w całości, albo przygotowujemy narzędzia i jedynie to konsultujemy w trakcie trwania.
Stopień współpracy i rozłożenia zadań w trakcie realizacji zależy zdecydowanie od potrzeb i wymagań organizacji oraz od zasobów, którymi firma dysponuje.
Cele programów mentoringu w organizacji:
- właściwy transfer wiedzy i doświadczeń w organizacji
- budowanie kultury organizacji opartej na tych wartościach
- rozwój motywacji i zaangażowania pracowników
- kształtowanie postaw opartych na współpracy i tworzenie zasad komunikacji
- budowanie kultury organizacyjnej formy w oparciu o współistniejące style zarzadzania i kierowania ludźmi.
Korzyści płynące z realizacji programów mentorskich w organizacji:
- wzrost motywacji i zaangażowania pracowników
- wzmocnienie procesu efektywnego transferu wiedzy w organizacji
- rozwój indywidualny członków organizacji
- elastyczne przystosowanie młodszych pracowników do zasad i norm w firmie
- wzrost satysfakcji i poczucia bezpieczeństwa wśród pracowników
- skuteczniejsze planowanie ścieżek rozwoju
- wsparcie procesu sukcesji stanowisk, możliwość lepszego wyłaniania liderów
- poprawa relacji miedzy pracownikami różnych szczebli w strukturze poprzez poprawę jakości komunikacji